AJÁNLÓ
 
09:09
2013. 08. 08.
Házilag füstölt halak, saját kezűleg bontott mangalica, frissen (na jó, aznap hajnalban) sült...
A bejegyzés folyatódik
 
09:09
2013. 08. 08.
Egy balatoni nyaraláson hajlamos az ember egy kicsit elengedni magát, és nem figyelni arra, mit...
A bejegyzés folyatódik
 
09:09
2013. 08. 08.
Maki főzött egy fantasztikus ebédet, közben pedig beszélgettünk egy jót. Bár nem hisz a...
A bejegyzés folyatódik
 
09:09
2013. 08. 08.
Az augusztusi piac kincseiből válogatva, szerzőink konyhájából összegyűjtöttünk nektek...
A bejegyzés folyatódik
 
09:09
2013. 08. 08.
Halas sorozatunk előző részéből megtudhattátok, miről lehet felismerni a megbízható halast,...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Július végén, augusztus elején válik néha olyan elviselhetetlenné a meleg, hogy minden szinten hidratálni szükséges - és szerencsére ebben a szezonális piaci kínálat is segítségünkre van. A dinnye már elérhető áron kapható - sárga- és görögdinnyéből is többféle változatot beszerezhetünk. A lédús paradicsom ilyenkor már édes és érett, a gangokon, teraszokon és kertbekben pedig kovászolódik az uborka. Hatalmas augusztusi receptcsokorral könnyítjük meg a konyhai ötletelést - hűsítő, könnyű, szezonális zöldségekből és gyümölcsökből készíthető ételek receptjét válogattuk össze nektek.


Padlizsán

Padlizsán szinte egész évben kapható a piacon, mégis a legfinomabb, amikor végre érett, hazai terméshez tudunk jutni. A padlizsánnak sok elnevezése ismert. Van aki tojásgyümölcsként (az angol eggplant szó fordításaként), de akár törökparadicsomként vagy kékparadicsomként ismeri. Erdélyben vinete vagy vinetta néven ismert. Nagyon sokféle termés létezik: színre, formára és méretre is igen eltérőek lehetnek. Itthon a csepp alakú lila termés a legelterjedtebb, de látni lehet a piacokon fehér vagy lila-fehér csíkos padlizsánokat és kaphatóak néha mini példányok is. A balkáni és a mediterrán konyhában gyakran használják, illetve a vegetáriánus konyhának is népszerű alapanyaga.
Vásárláskor érdemes arra figyelni, hogy fényes, kemény és nem túl "kövér" darabot tegyünk a kosarunkba. Ha a héja feszes, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem túlérett. A ráncos, puha vagy túl méretes darabok már keserűek lehetnek. A héját is érdemes megenni, ugyanis antioxidáns hatása annak köszönhető. Leginkább előételek, saláták készülnek belőle, a padlizsánkarikákat panírozzuk, grillezzük de akár rakott ételek finom összetevője is lehet. Erdélyben jellegzetesen vinetta, azaz padlizsánkrém készül belőle, görögöknél pedig a muszaka.

Chef Maki tippje: Válasszunk inkább olyan padlizsánt a piacon, melynek "köldöke" (a csappforma alján található kis mélyedés) nem hosszúkásan, mélyen vágott, hanem csak egy kis pötty. Várhatóan ezek a termések kevesebb magot tartalmaznak majd.

Legjobb padlizsán receptjeinket ebben a cikkben gyűjtöttük össze nektek!



Paradicsom


Nem tudom mások hogy vannak ezzel, de én minden nyáron várom "az igazi" paradicsomot. Az olyat, ami édes, lédús, hazai földön termett és már kapott elég napsütést. Ha már ilyen sokat kell várni az ízes, és C vitaminban igen gazdag paradicsomra, akkor elsősorban nyersen fogyasszuk el. Természetesen a nyár ízét hideg télre is érdemes konzerválni, úgyhogy ne maradjon el a befőzés vagy akár az aszalás sem.
Formáját, színét és méretét illetően is rengeteg fajta létezik. Talán a legelterjedtebbek itthon a koktélparadicsomok, a lucullus, a fürtösek és a klasszikus, húsos, gömbölyű. Színét illetően a koktélparadicsomok estében kapható a piros mellett sárga, zöld és fekete /lila színű is. Ezekből a sárga színű a legédesebb. A koktélparadicsomból is formára két félével lehet találkozni az egyik a gömbölyű a másik a hosszúkás (cseresznye és datolya alakú). A gömbölyű koktélparadicsomok lédúsabbak, a hosszúkásak keményebbek. A kisméretű és sokszínű paradicsomok mutatóssá tudnak varázsolni salátákat vagy akár pitéket is. A lucullus paradicsom hosszúkás és keményebb fajta, a gömbölyű, húsos paradicsomok tökéletesek befőzésre.

A befőzésről mindent megtudhattok korábbi cikkünkből.
Öt könnyű, nyári, mediterrán paradicsomos fogás receptjéért klikk erre a cikkünkre!



Paprika
- Kápia, pritamin, kaliforniai, tv

Ha csak az édes paprikák piacon kapható repertoárját nézzük, akkor is sokfélével futunk össze: kápia, pritamin, kaliforniai és tv, azaz tölteni való paprika. Színviláguk is nagyon gazdag: fehér, zöld, sárga és piros húsú egyaránt kapható. Színüket meghatározza az is, hogy mikor szedik le. Ha tovább marad a napon, akkor a fehér tv paprika is pirulni kezd.
Mi magyarok sok paprikát fogyasztunk, elég jelentős részét frissen, sok kerül a lecsóba illetve a grillre (grillezős tippjeinket és receptjeinket itt olvashatjátok) , no meg télire is befőzünk belőle. Hogy melyik fajtából mi készüljön? A tv ideális a lecsóba, a kápia grillezve (frissen vagy akár télire konzerválható is), de mindegyik akkor a legértékesebb, ha nyersen fogyasztjuk, magas C vitamin tartalma miatt.

Legjobb paprikás receptjeinket ebben a cikkben találjátok!



Füge


Az aszalt füge fogyasztása talán az elterjedtebb hazánkban, de ha tehetjük kóstoljuk meg egyszer a frisset és garantáltan várni fogjuk minden évben a szezonját!
A fügék négy csoportba sorolhatóak. Az első csoport terméseit pici rovarok, a fügedarazsak termékenyítik meg. A második csoport virágai önbeporzók és ennek az érett termései nagyon sok apró magot tartalmaznak. A harmadik a közönséges vagy adriai fügék csoportja. Ezek gyümölcsei megtermékenyítés nélkül érlelik be mag nélküli terméseiket.  Az utolsó csoport képviselői a második és harmadik csoport tulajdonságait egyesítik magukban. A hazai bokrok a harmadik csoportba tartoznak. Az éghajlat miatt a bokor az ideális forma. Gondozni kell, mert a nagyon hideg tél bizony elviheti. A hazai fügefajták gyümölcse aszalásra nem igazán alkalmas, de friss fogyasztásra kiváló. Nyersen édes ételekhez, süteményekbe, salátákba vagy sajtok, sonkák és szalámik mellé tökéletes a füge. Kálium, cink és B vitaminokban gazdag, elősegíti az emésztést és vértisztító hatású. Cukorbetegeknek érdemes figyelni arra, hogy nagyon magas a cukortartalma. Emiatt gyakran édesítőként is előfordul. A piacon legelterjedtebb a zöld színű füge, de találhatunk lilát is.

Legjobb fügés receptjeinket itt gyűjtöttük össze nektek!



Dinnye - Sárga- és görögdinnyék


Ha augusztus, akkor nyaralás, vízpart, lángos és jól behűtött dinnye! A melegben nem sok kedve van az embernek sütni-főzni, úgyhogy garantáltan a legnagyobb része nyersen fog elfogyni, de ha mégis van egy kevés energiánk, akkor készüljön belőle fagyi, granita, smoothie vagy jéghideg krémleves.
A görögdinnye javarészt vizet tartalmaz (90-95%), mellette jelentős cukor, kalcium, kálium, vas és foszfor tartalma is. Tökéletes méregtelenítésre és a nagy melegben igazán frissítő hatású. Általában szép méretes darabokat árulnak a piacon, de ha a családunk 2-3 fős, akkor érdemes megkérni, hogy fél vagy negyed dinnyét vágjanak nekünk. A legtöbb helyen örömmel teszik ezt. A darabolás pedig tökéletes alkalom arra, hogy kiderüljön finom, érett gyümölcsöt viszünk-e haza.
A sárgadinnyében jelentős kalcium, foszfor, vas, valamint A és C vitamin található és magas béta-karotin tartalma is. Vásárláskor érdemes az orrunk után menni: ha finoman édes illatú a dinnye, akkor kellően érett és valószínűleg mézédes lesz!

Dinnyés desszertek, fagylaltok, saláták és smoothiek receptjeit itt gyűjtöttük össze nektek!

Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk!

A cikket Túry Amália, a Colors in the Kitchen blog szerzője írta.

A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
A Főzőiskola őszi órarendje már felkerült a honlapra - számtalan izgalmas órára jelentkezhettek ITT!

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog